VI KONKURS SYGNALISTÓW MYŚLIWSKICH IM. A. ROKICKIEGO

W sobotę 05.10.2024 r. odbył się w Piotrkowie Trybunalskim VI. Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego. Wydarzenie było organizowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC oraz Wolski Catering. Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest jedynym takim konkursem w województwie łódzkim. Można na nim zdobyć kwalifikację regionalną na mistrzostwa Polski („Róg Wojskiego”). Oprócz tego to jedyny konkurs w Polsce gdzie mistrzowie sygnalistyki walczą o tytuł Arcymistrza. Konkurs ma na celu promowanie kultury oraz tradycji sygnalistyki i muzyki myśliwskiej, a także przybliżenie sylwetki śp. Andrzeja Rokickiego, trębacza, kompozytora, jednego z założycieli Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, dyrygenta Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. W tym roku patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Łączny oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ.

Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Piotrkowie Trybunalskim. Biorą w nim udział nie tylko myśliwi, ale również leśnicy oraz miłośnicy muzyki. W tym roku tytuł Arcymistrza w mistrzowskiej grze na rogu myśliwskim zdobył Oskar Pietrzyk, jego brat, Ernest, był najlepszy w klasie A (mistrzowskiej). Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC przy ZO PZŁ w PT zdobył 1 miejsce w klasie C (2 skład) oraz MB (muzyka myśliwska na rogach naturalnych B), również udało się zdobyć 2 miejsce w klasie A i praktycznie wszyscy reprezentanci naszego regionu uzyskali kwalifikację na mistrzostwa Polski w 2025 w Łagowie. Nagrodę Starosty Powiatu Piotrkowskiego dla najlepszego zespołu w klasyfikacji ogólnej uzyskał ZSM Hagard reprezentujący Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Starosta również nagrodził najskromniejszego wśród trębaczy, czyli Króla Kiksiarzy, a został nim Gabriel Chlebowski, kierownik Hagardu. Roman Rokicki, w imieniu rodziny Rokickich wręczył Nagrody Rodziny Rokickich za najlepsze wykonanie komp. Andrzeja Rokickiego „Hymnu Piotrkowskich Myśliwych”, w kat. solowej otrzymał ją Ernest Pietrzyk, natomiast zespołowej ZSM Pasja. Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego reprezentował p. Mariusz Staszek, Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, który wręczył puchar dla najlepszego myśliwego. Na przesłuchaniach można było też zobaczyć p. Jana Dziemdziorę, a na finale p. Kingę Mazur, piotrkowskich radnych. Podczas finału w koncercie „Muzyka myśliwska w tradycji ludowej” wystąpił zespół Opoczyńskie Nuty pod kierownictwem Kamilli Biniek-Kaczorowskiej. W utworze „Pojechał myśliwy” zagrał z ZSM RABIEC co zapisało się w historii polskiej muzyki myśliwskiej tzw. „Salonu Hubertowskiego” jako wykonanie kapeli ludowej z białym śpiewem przy akompaniamencie małego rogu myśliwskiego. Przed koncertem wysłuchaliśmy wykładu Romana Rokickiego o patronie konkursu. Ta edycja była wyjątkowa z racji, że w organizacji wydarzenia przyczyniły się podmioty nie tylko z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego, ale także z powiatu opoczyńskiego, bełchatowskiego i pajęczańskiego. Uczestnicy dopisali i wyjechali z uśmiechami oraz upominkami od licznych sponsorów. Wyjątkową chwilą było wręczenie w imieniu p. minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Mieczysławowi Leśniczakowi oraz odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Józefowi Czerniakowi, sędziom sygnalistyki. Wręczenia dokonał p. Marek Mazur, I wicewojewoda łódzki, w asyście p. Jana Życińskiego, prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Kasztelania Swing Band.

Sponsorzy oraz partnerzy konkursu:

Dyplomy w postaci płytek ufundowała firma Cersanit S.A. we współpracy z Miejskim Domem Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie.
Browar Trybunał dostarczył piwa dla uczestników pełnoletnich, dla sędziów i mistrzów kufle ze swoim logiem, zasponsorował również przyjazd Zespołu Opoczyńskie Nuty i nagrodę specjalną dla Arcymistrza.
Browar Jan Olbracht dostarczył napoje bezalkoholowe dla uczestników niepełnoletnich oraz piwo dla sędziów i mistrzów.
Duninex II S.C. Paweł Sakrajda i Tomasz Sakrajda ufundowali napój jałowiec, wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Powiat Piotrkowski współfinansował obiad dla uczestników konkursu oraz część statuetek i nagród.
Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim opracował, wydrukował i rozwiesił plakaty informujące o konkursie na terenie Piotrkowa Trybunalskiego.
Wolski Catering zorganizował profesjonalny catering podczas konkursu.
Rodzina Rokickich ufundowała nagrody specjalne. Szczególne podziękowania dla Rafała Lewickiego i Romana Rokickiego.
Mariusz Staszek, Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego ufundował puchar dla najlepszego myśliwego.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim udostępniło salę przesłuchań oraz nagłośnienie w konkursie.
Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów współfinansowała wynajęcie sali w Domu Nauczyciela, poczęstunek dla uczestników oraz statuetki.
Więcej o fundacji:
https://frgk.pl/
https://www.facebook.com/FRGKleszczow/

Serdecznie podziękowania dla patronów medialnych: Telewizja Piotrków, Strefa FM, muzyka.mysliwska.pl, epiotrkow.pl, piotrkowski24.pl, Tydzień Trybunalski.

Wyniki konkursu są dostępne na portalu muzyka.mysliwska.pl
https://muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2024/vi-konkurs-sygnalistow-mysliwskich-im-andrzeja-rokickiego-piotrkow-trybunalski-2024

https://epiotrkow.pl/news/W-Piotrkowie-odbyl-sie-konkurs-sygnalistow-mysliwskich,55856
https://youtu.be/kJLuCd2lbJM?t=787
https://www.youtube.com/watch?v=ZcT8DPwnio0

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱