Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC ZO PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim powstał w 2005 roku z inicjatywy łowczego Cezarego Szadkowskiego. W obecnym 6-cio osobowym składzie zespół koncertuje od lutego 2008 roku przyjmując nazwę „Rabiec”. Zespół zadebiutował na II Nadwarciańskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – Błaszki 2006. Występując w klasie „B” zajął 2 miejsce. Wykonujemy sygnały myśliwskie używane na polowaniach, a także marsze, hejnały i fanfary myśliwskie oraz muzykę myśliwską, w tym Mszę Hubertowską. Uświetniamy imprezy łowieckie, zawody strzeleckie oraz wystawy psów organizowane na terenie strzelnicy ZO PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim. Zespół zapraszany jest przez koła myśliwskie na uroczystości takie jak nadanie sztandaru, lecie koła i polowania zbiorowe.
Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim działa od 2005 roku. Kierownik zespołu – Seweryn Borowiecki – tel. 697 626 708, e-mail: seweryn82@gmail.com
Strona internetowa zespołu http://www.rabiec.za.pl/zsm
„Hejnał ZSM Rabiec” oraz słowa „Hymnu Piotrkowskich Myśliwych” napisał prof. Andrzej Rokicki. Premierowe wykonanie Hejnału oraz Hymnu ZSM RABIEC zaprezentował na „XI Międzynarodowym Festiwalu Łowieckim w Leżajsku” w 2009 roku.
Grane przez nas utwory wykonujemy na tradycyjnych, małych i dużych rogach myśliwskich. Małe rógi myśliwskie czyli rógi Pless zwane potocznie plesówkami, lub po prostu sygnałówkami posiadają donośne, wysokie brzmienie i ze względu na niewielkie rozmiary są praktyczne do używania na polowaniach.
Rodowód sygnałówki wywodzi się z Pszczyny. Zaczął być używany, gdy Księstwo Pszczyńskie należało do rodu Hochberg von Pless, stąd nazwa róg Pless. Największe zasługi w propagowaniu instrumentu miał Książę Pszczyny Hans Heinrich XI – Nosił plesówkę zawieszoną u pasa i grał na niej przy każdej okazji. Przyczynił się również do wielokrotnego wydawania drukiem nut sygnałów myśliwskich.
Podczas gdy róg pszczyński jest jednolity zarówno pod względem kształtu i skali dźwięku (tylko w stroju „B”), róg par force jest znany w wielu wersjach różniących się wielkością, kształtem czary głosowej i strojem. My gramy na rogach w stroju Es/B podobnych do tego na zdjęciu.
Nazwa pochodzi od organizowanych we Francji i Anglii polowań typu par force. Par force – znaczy: gwałtem, przemocą, bezceremonialnie i dobrze oddaje charakter dawnych polowań konnych ze sforą psów. Rogi par force, używane do tych polowań, zwane również rogami francuski są budowane w stroju D, mają również czarne wnętrze czary głosowej, co zapobiega refleksom światła mogącym płoszyć konie i zwierzynę podczas polowania.
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.